Enter your keyword

post

YKS Matematik Yüz Yüze Ders Beylikdüzü

YKS Matematik Yüz Yüze Ders Beylikdüzü

YKS Matematik Yüz Yüze Ders Beylikdüzü

HİÇ BİR BAŞARI PLANSIZ DEĞİLDİR. MATEMATİK SINAV KAYGISI YENMEK!

YKS Matematik Yüz Yüze Ders Beylikdüzü Hocası diyor ki: YKS Matematik Sınavları için sınav kaygısı, bir rüzgâra benzer; karamsar öğrenci rüzgârdan şikâyet eder, iyimser öğrenci geçmesini bekler, akıllı ve yetenekli öğrenci ise yelken açar. YKS matematik sınavlarına hazırlanırken azalmaya çalışmalısın!

YKS Matematik Yüz Yüze Ders Beylikdüzü

YKS Matematik Yüz Yüze Ders Beylikdüzü

YKS Matematik Yüz Yüze Ders Beylikdüzü :

-Yatarak Matematik Geometri dersi çalışmak,

-Televizyona takılıp kalmak,

-Aşırı kaygı,

-Motivasyon eksikliği ve isteksizlik,

-Düzenli bir şekilde öğrendiklerini tekrar yapmama,

-Arkadaşlarına “hayır ”diyememek,

-Yamadığın problemlerden kaçmak,

-Kendini başkaları ile kıyaslamak,

-Çıkmış Matematik Geometri sorularını tekrar tekrar çözmelisin.

YKS Matematik Yüz Yüze Ders Beylikdüzü Hocasına göre, Matematik çalışırken; çok fazla soru tarzı görmelisin. Geometri sorularının mantığını anlamalısın. Çözemediğin soruları Matematik Özel Ders Beylikdüzü Hocasına sormalısın. Şıklardan gitmemelisin. Soruları ezberlememelisin. Yanlışlardan kaçma.

“Sınav başarısı için ipuçlarını iyi öğren. Unutma başarıda büyük pay senin… Matematik hafızanı güçlendirmen için “ hafızanın altı sadık bekçisi” olan kuralı öğrenmen sana büyük fayda sağlayacaktır. Bu kurala göre, bir Matematik bilgisini beynine kayıt ederken 5N1K soruların, yani kim, ne, nerede, ne zaman, nasıl, niçin sorularını sorarak kayıt edersen beynindeki o dosyayla ilgili bir bağlantı ağı oluşur; o bilgiyi hatırlamaya çalışırken bir bağlantıdan yanıt alamadığında diğer bağlantıya başvurursun ve istediği bilgiyi rahatlıkla hatırlayabilirsin. Dikkatin hangi konuda yoğunlaşmışsa beynin o konunun yer aldığı dosyaya “çok önemli” etiketini yapıştırır ve kolay hatırlayabilecek şekilde, ön planda tutar.

Sınav kaygısı duyan öğrencilerin düşüncelerinin bazıları aşağıda verilmiştir…

 • Acaba sınavı kazanabilecek miyim?

 • Arkadaşları kazanır da ben kazanamazsam, onların arasında nasıl dolaşırım?

 • Annem-babam yemedi yedirdi, giymedi giydirdi, benim için her şeyi yaptılar fakat ben kazanamazsam onlar çok üzülürler.

 • Kafamı iyi toparlayamıyorum; okuduklarımı iyi anlayamıyorum, ben her halde hiçbir zaman kazanmayacağım?

 • Daha hazır değilim, zaman da çok kısaldı, sınavı düşündükçe moralim bozuluyor?

YKS MATEMATİK – GEOMETRİ SINAV KAYGISI İLE BAŞ EDİLMESİ İLE İLGİLİ ÖNERİLER

 1. Zamanınızı İyi Planlayın

Kaygı zaman düzensizliklerine yol açar, bu da kaygıyı daha da artıran sonuçlara sebep olur. Bunu önlemenin yolu zamanı iyi kullanmaktan geçer. Sınav öncesi telaşla bir şeyler okuma veya başka bir aktivedeler yapma yerine, normal ritmin korunmasına gerek vardır. Sabah zamanında kalkmak, yapılacak işlerin listesini yapmak ve programlı olmak her zaman yarar getirir.

 1. Sizi rahatlatacak aktivitelerde mutlaka bulunun

Gerginlik aşırı hareketliliğe ya da donukluğa neden olabilir. Sınavı yaklaştığı günlerde beklenenin tersine daha çok ders çalışmak yerine, fiziki aktiviteleri artırmak, spor yapmak iyi bir düşünce tarzıdır.  Bunların içinde en iyisi yürüyüş yapmaktır. Her gün en az yarım saat yürüyüş yapmak çok faydalıdır.

 1. Zihinde sınava karşı olumlu –iyi düşünceler oluşturun

Negatif duyguların yerine olumlu düşünmek çok iyi bir yöntemdir. Kendinize zaman ayırmalısınız. Sevdiğiniz hobilerini yapmak için fırsat kollamalısınız. Sinemaya gitmek ya da açık havada dolaşmak iyi gelir.

 1. Sorunlardan asla kaçmayın

Sorunları ertelemek başka sorunlar meydana getireceğinden dikkatli olmak gerekir.

 1. Bedeninize çok iyi dikkat edin

Beslenme düzeni önemlidir. Şekerle kaygı arasında olumsuz bir ilişki vardır. Bu yüzden şekerli gıdalardan uzak durmak gerekir. Aksine hızla yükselttiği enerji seviyesi, çok kısa süre sonra önceki halinin altına düşürür. Bu bakımdan dengeli beslenme en iyisidir. B vitamini yorgunluğu azaltması nedeni ile tavsiye edilebilir.

 1. Uyku düzenine çok iyi özen gösterin

Uyku ritim meselesidir. Dolayısı ile belli periyotlarla devam eder. Ortalama uyku süresi 11 yaşındaki öğrenciler için 9-10 saat, bu yaştan büyükler için 8 saattir. Uyku iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde bedensel, ikinci bölümde ise ruhsal dinlenme gerçekleşmektedir.  Bu nedenle gecelik 4-5 saatlik kısa uykunun zihinsel becerilerde bir azalmaya yol açmadığı, bu uykunun yeterli olduğu söylenebilir.  Ancak, bu kısa uykuların sürekli biçimde devam etmesi, öğrenme, mantık akıl yürütme, dikkat konsantrasyonu olumsuz etkiler. Bazı öğrenciler 8 saatlik uykunu kendilerine gerekli ve yeterli olduğuna inanırlar. Uyku için daha az uyuduklarında başarısız olacaklarına düşünerek paniğe kapılırlar. Bazen ailenin tavrı da paniğin büyümesine neden olur. Sınav öncesi” sen zaten az uyumuştun, inşallah seni kötü etkilemez” gibi konuşmalar öğrencinin kaygısını artırır. Uyku düzeni ile söylenecek en iyi sınav akşamı iyi uyumaktır.

Beylikdüzü Matematik Özel Ders Hocası sizin YKS Matematik sınavlarını başaracağınızdan emindir.

Cevat Karakayalı

09.01.2021

Math Cevat Tutor

 

 

 

No Comments

Add your review

Your email address will not be published.