Enter your keyword

post

YKS Matematik Özel Ders İstanbul

YKS Matematik Özel Ders İstanbul

YKS MATEMATİK ÖZEL DERS ÖĞRETMENİNDEN MATEMATİK ÖĞRENİRKEN EN BÜYÜK TEHLİKE “ÖĞRENİLMİŞ ÇARESİZLİK

YKS Matematik Özel Ders İstanbul öğretmeninden YKS Matematik öğrenirken öğrencilerin bu kadar çabuk pes etmelerinin nedeni, ne kadar yol aldıklarına bakmayıp ne kadar yol kaldığına bakmalarıdır. YKS Matematik Özel Ders öğretmenine göre,  Geometri sınavına hazırlanırken görmeyi öğrenin. Her şeyin birbirleri ile bağlantılı olacağını fark edeceksiniz ve bağlantıyı bulacaksınız.En iyi YKS Matematik sınavına hazırlanırken, öğrenmenin yolu sabır ve zaman olduğunu unutmayınız.

YKS matematik Özel Ders İstanbul

YKS Matematik Özel Ders İstanbul

YKS Matematik Özel Ders öğretmenine göre YKS Matematik bilgileri son derece çok önemlidir. Ancak tecrübeyi de göz ardı etmemeliyiz.  Bu nedenle yaşadıklarımızdan ders almamız gerekir. Dinleyerek öğrenmenin her zaman deneyerek öğrenmekten daha az maliyeti olduğunu bilmenizi isterim. YKS Matematik Geometri sınavındaki tecrübeye değer vermek ve saygı göstermek, öncelikle alçak gönüllülüğün en önemli işaretidir.

YKS MATEMATİK İÇİN EN BÜYÜK TEHLİKE “ÖĞRENİLMİŞ ÇARESİZLİK”

Bu durumu iyi anlatabilmek için beş maymun hikâyesini anımsayalım:

“Araştırmacılar bir kafese beş maymun, kafesin tam ortasına da bir merdiven koyarlar. Merdivenin tepesine ise muz asarlar. Tüm maymunlar merdivenin tepesindeki bu muza ulaşmak için harekete geçer. Tam bu sırada deneyi yapanlar maymunların başından aşağıya buz gibi su dökerler. Kafesin içindeki maymunlar muzu alamadan aşağıya atlarlar. Bu durum defalarca tekrar edilir. Artık öğrenilmiş çaresizlik başlamıştır. Daha sonra kafesteki maymunlardan birisi alınır ve onun yerine yeni, hiç ıslanmamış bir maymun konur. Yeni maymun tabi ki hemen merdivene tırmanmak ve muzu almak için harekete geçer. Fakat ummadığı bir tepki ile karşılaşır. Daha önce kafasından aşağıya soğuk su dökülen dört maymun yeni gelen maymunun muzu almasını engellemeye çalışırlar. Yukarı çıkmasın diye bir de döverler. Bundan sonra ıslanma olayını yaşayan dört maymundan birisi daha dışarı alınır ve yeni bir maymun konur. Yeni gelen maymun da muzu almak için hamle yapar ancak o da diğer maymunlar tarafından engellenir. 

Üstelik dayağı da yeni gelen maymundan yer. Benzer biçimde ıslanan üçüncü maymun dışarı alınır.  Ve üçüncü yeni maymun kafese konur ve o da muzu almak için teşebbüs eder.  Diğer maymunlar tarafından engellenir.  Bu durum içeride ıslanma olayını yaşayan maymun kafesin içinde kalmaz. Artık kafesin içindeki beş maymun da yenidir. Ama hiçbiri tepedeki asılı muzu almaya çalışmazlar.”

Başarılar dilerim.

Cevat Karakayalı

 18.10.2017

 

No Comments

Add your review

Your email address will not be published.