Enter your keyword

post

Matematik Çalışma Bilinci Oluşturmak

Matematik Çalışma Bilinci Oluşturmak

MATEMATİK ÇALIŞMA BİLİNCİ:

Matematik öğrenmek bir maraton, asla pes etme!

“ÖĞRENCİYİ ÖĞRENCİ EDER GAYRET İLE ÇALIŞMAK, FAKAT İŞİN ZOR YANI ÇALIŞMAYA ALIŞMAK!”

 “Matematik dersini gayret ile çalışmak, öğrenciyi öğrenci eder, fakat işin zor yanı çalışmaya alışmaktır. Hiç kimse senden daha iyi değildir; ama sen ortaya bir çaba koymazsan, sen de hiç kimseden iyi değilsin. Ancak tavuk bu olayın dışındadır. Yatarak başarıya ulaşabilen tek canlı tavuktur.”

Matematik dersini çalışma alışkanlığı gelişmemiş bir öğrenciye rastlasam aklıma gelen ilk söyleyeceği m cümle “çalışmak öğrenciyi öğrenci eder…” olur.

Napolyon ile ilgili çok etkilendiğim bir hikâyecik vardır. Napolyon’unun bir generali savaşı kaybeder. Napolyon onu yanına çağırır. “Savaşı neden kaybettin?” diye sorar. General uzun bir nedenler listesi hazırlamıştır. İlk cümlesi şu olur: “çünkü barutumuz bitmişti! İkinci olarak …” Napolyon hemen generalin sözünü keser. “Tamam, general” der.  Diğerlerini saymanıza gerek yok!”

Matematik Özel Ders atakent

Matematik Özel Ders

Savaşı kazanmak için barut ne kadar şart ise, LYS Matematik netlerini artırmak için çalışmak şarttır.  Barut bittiğinde savaşı kazanma ihtimaliniz kalmamışsa, çalışmadan bu sınavı çalışma ihtimaliniz de o kadar kalmamıştır. Nasıl ki, bittiğini anlattıktan sonra, diğer nedenlerin hepsi “hikâye” haline geliyorsa siz de matematik dersini çalışmadıktan sonra, “sınavı kaybetmenize sebep olduğunu düşündüğünüz” tüm nedenler “hikâye” olur.

Matematik çalışma becerisi ya da “kendini çalıştırabilme yeteneği”  bir öğrencinin hayatta sahip olabileceği en büyük avantajdır. Bu şans öğrencinin içinde ve kendi ellerinde olan bir en büyük güçtür. Bu durumu gören David Thomas “Ne kadar Matematik çalışırsanız, o kadar başarılı olursunuz.” Demiştir.

Çalışmak, sadece önündeki işiyle ilgilenmek değil, işinin gereğini yerine getirmektir. Öğrenci olduğunuza göre, mesleğiniz gereği “Matematik öğrenmek” tir. Masada geçirdiğiniz sürede değil, yeni bir şeyleri hafızanıza attığınızda çalışmış sayılırsınız. Çalışma performansınızı meşguliyetinizle değil, elde ettiğiniz sonuçlarla değerlendirmelisiniz. Sözün özü, etkin ve verimli çalışmaktır.

Matematik Sınavında Birinciler Neden Hep Çalışmaktan Bahseder?

Her yıl birkaç kişi üniversite birincisi çıkar. Gazeteciler hemen onlara mikrofonu uzatır: “Nasıl kazandınız?”  Yıllardan beri birinciler değişir ama gerçek şu ki, soru ve yanıt değişmez. Birinciler her defasında “Çok aşıcı çalışmadım ama bilinçli, etkin ve planlı çalıştım.” Der. 

Bu cümledeki “çok çalışmadım” kısmının anlamı, iki biçimde değerlendirilebilir;

 • “İnek” biri değilim.
 • Beynimde çalışmam gerektiğini düşündüğüm kadar çalışamadım. Daha yapmam gereken tekrar olan 15 tekrarı yapamadım.

Daha önemlisi “düzenli ve verimli çalışmaya” ne diyeceğiz? İşte bu durumu önemsemeliyiz.  LYS1 Matematik Geometri sınavına çok çalışmanız gerekiyor. Bu durum kötü haber ise, iyi durum şudur: Çalışmalarınızın ve alın terinizin karşılığını almak tamamen sizin kontrolünüzde olduğunu sakın aklınızdan çıkarmamalısınız. Üniversite sınavının en güzel yanı, istediğiniz sonucu almanın sizin ellerinizde olmasıdır. İsteseniz masa başında hayale dalıp gidebilirsiniz, isterseniz durmadan Matematik soruları çözüp hedeflediğiniz noktaya ulaşabilirsiniz.

Matematik Özel Ders

Matematik Özel Ders

Öğrencilik Hayatı Bitince Hayat Okulu Başlar

Hedeflediğiniz üniversiteyi bitirince üniversiteli olmanın amaç değil, araç olduğunu anlayacaksınız. Asıl önemli olanı, “okul hayatı” değil “hayat okulu” olduğunu anlayacaksınız. Hayat okulunda yine çalışmak zorunda kalacaksınız. O zaman nefret etiğiniz Matematik, Geometri, fizik ve kimya derslerini arayacaksınız. Size yardım edecek Matematik Özel Ders Bahçeşehir Öğretmeniniz de yanınızda olamayacaktır. Şu anda patronunuz bu dersler. Onlar ne istiyorlarsa öyle olmak zorundasınız. Sizi bu kadar zorlayacak güce sahip olmalarından dolayı, belki onlardan nefret ediyorsunuz!

Okul hayatı bitince artık Matematik Geometri patronunuz olmayacaktır. Yeni patronunuz olacak emirleri ondan alacaksınız. Onların emrinde çalışmak fizik kimyanın emrinde çalışmaktan daha zor olduğunu göreceksiniz.  Ne zaman mı? Üniversite sınavını kaybettiğinizde!

Mademki yaşadığımız süre içinde çalışacağız, o zaman bu “çalışma” denilen uğraş ile dost olmanın, onu sevmenin yollarını aramalıyız. Çünkü çalışmak istemden çalışmak, o işi olduğundan birkaç katı daha ağır bulmanızı, daha fazla yorulup acı çekmenizi sağlamaktan başka bir işe yaramamaktadır.

Okul hayatında üniversiteli olmak çok önemli ama hayat okulunda başarılı olmak için üniversiteyi bitirmiş olmak tak başına yeterli olmadığını göreceksiniz. Hyatta önemli olan “olmak” değil “yapmak” olduğunu fark etmelisiniz. İnsanlar diplomaları ile işe girseler de, kişilikleri ile yükselebiliyorlar. Diploma size yetki veriyor ama yeterlilik kazandırmıyor. Aldığınız mezuniyet belgesi sizi öğretmenlik yamaya yetkili kılar fakat bu yetkiyi aldıktan sonra kendinizi geliştirmeye ve olabileceğiniz en iyi öğretmen olmaya çalışırsanız yeterlilikleriniz de artacağı için başarılı olursunuz.

Üniversite sınavını kazanmak için, daha çok, fizik teri değil, zihin teri dökmeniz gerekecektir. Zihin teri öğrencinin beyninin içinde aktığı için dışarıdan görülmez. Genellikle içe dönük çalışmalarda zihin teri, dışa dönük çalışmalarda fizik teri dökeriz.

Çalışmayı ikiye ayırılabiliriz: İçe dönük çalışma ve dışa dönük çalışma gibi. İçe dönük çalışma, kişinin kendi beyninde geliştirdiği işlemlerdir. Dışa dönük çalışma ise insanların dış dünyada yaptıkları, gözle görülebilir faaliyetlerdir. Örneğin kitap okumak, düşünmek, ezberlemek içe dönük çalışmadır. Telefon etmek, fotokopi çekmek ve odun kırmak dışa dönük çalışma örnekleridir. Burada ilginç olan kural; insanın, aynı anda hem içe dönük hem de dışa dönük pek başarı ile yapmamasıdır. Üniversite adayıysanız, kesinlikle aşırı derecede yoğun faaliyet gerektiren sosyal aktivitelerden uzak durmalısınız. Çalışmanın en ilginç yanlarından biri de zamanla bağımlılık yapmasıdır. Çalışma bağımlığına sahip oldukça daha çok çalışırsınız Canınız ders çalışmak istemiyorsa isteğinize aldırmayı masaya oturun. Çalışmanız gereken konu ile ilgili bir şeyler okuyun. Bazen böyle yapınca konuya ısındığınızı göreceksiniz. Bu ısınmayı sağlayan şey, konu ile ilgili bilgilerinizi harekete geçirmiş olmanızdır.

“Bu gün Matematik için uygulamaya geçirilen iyi bir plan, yarın uygulanacak mükemmel plandan daha iyidir.” George Patton

Başarılar dilerim.

Cevat Karakayalı

10.04.2016

 

 

One Comment

 1. Ender Mert kutbay
  added on 16 Nis, 2016
  Cevapla

  MATEMATİK sınavından yüksek almak için, çalışma isteğinin gelmesini bekleme ,istek çalışmaya başladıktan sonra gelir!
  Matematik Geometri sınavına hazırlanırken en önemli sorunlarımdan biri, derse “motive” olmamamdı. Matematik Geometri dersinde başarılı olabilmem için bu dersi sevmem ve ders çalışmayı istemem gerektiğini de biliyorum. İşte burada Matematik Geometri Özel Ders Öğretmenimin motive konusunda bana çok yardımcı oldu. Artık canım şiddetli bir biçimde ders çalışmayı istiyor. Buradan şunu anlıyorum ki, arkadaşlarım da, ders çalışmayı “istemeyi istiyor” ama nasıl harekete geçeceğini, ders çalışma isteğini nasıl kamçılayacağını bilmiyor. Matematik Geometri Özel Ders öğretmenim bana Matematik problemi çözme isteği oluşturmuştur. Bunun sonucunda 2. Dönem Matematik sınavından 98 alarak rakiplerimi üzmeden zirveye çıktım. Her şey çalışmakla olduğuna gerçekten inandım.
  Bana her konuda verdiği desteklerden dolayı Efsane Cevat Hocama çok teşekkür ediyorum.

Add your review

Your email address will not be published.