Enter your keyword

post

İstanbul Matematik Özel Ders

İstanbul Matematik Özel Ders

İSTANBUL MATEMATİK ÖZEL DERS ÖĞRETMENİ İLE SINAV KAYGISI AŞILABİLİR Mİ?

İstanbul Matematik Özel Ders öğretmeninin uzman bilgisi ile Matematik Geometri korkusunu, kaygısını yenmeden ve Matematik Geometri sorularını çözmeden başarıya, yolları aşmadan sevgiliye, denizleri aşmadan karaya ve uzayı aşmadan gezegenlere ulaşmak mümkün değildir.

İstanbul Matematik Özel Ders

İstanbul Matematik Özel Ders

İstanbul Matematik Özel Ders öğretmeni der ki: Matematik Geometri dersinde başarısızlığın nedenini araştırmalar kaygı düzeyinin yüksek olduğunu göstermektedir. Başarısız öğrencilerin kaygı düzeyinin başarılı öğrencilere göre kaygı düzeyinin yüksek olduğunu tespit etmiştir. Matematik Geometri sınav kaygısı olan öğrencilerin düşük performans göstermelerinin en önemli sebebi kaygıları değildir. Çalışma alışkanlıkları kazanamamış olmalarıdır. Buna ilaveten sınav becerilerindeki yetersizlikler biçiminde düşünülmelidir.

İstanbul Matematik Özel Ders öğretmeninden sonra, Matematik Geometri dersini çalışmak ister. Bir öğrencinin orta şiddette kaygı düzeyinin yüksek performans için gerekli olduğunu ortaya koymaktadır. Matematik dersinde çok başarılı veya başarısız öğrencilerin, orta düzeyde başarılı öğrencilerden daha büyük kaygı düzeyine sahip oldukları belirlenmiştir.

İstanbul Matematik Özel Ders öğretmenin tecrübesine göre, Matematik  için sınav kaygısı sadece büyük sınavlarına özgü değildir. Bazı öğrenciler için her sınav bir kaygı kaynağıdır. Bu kaygı çalışma ile bağlantılı değildir.  Matematik sınavları ile ilgili yarattığı olumsuz düşünceler olmamalıdır. Sınavın çok kötü geçeceğine ilişkin inanışların bir sonucu olur. Kaygı belirtileri sınav performansında gerçekten düşüşe neden olur. Buna benzer kaygılar başarılı olamama korkusu olan ve bu korkunun aileler tarafından desteklendiği öğrencilerde daha sık görülür. Şayet öğrenci ailesinin başarıyı çok istediğini hissetmemelidir. Bu biçimde yetiştirilirse “ailesinin sevgisinin Matematik Geometri başarısına bağlı olduğunu, başarısız olduğunda sevilmeyeceğini” düşünür. Bu durum kaygıyı artırır.

Günlük sınavları dışında, liselere ve üniversiteye giriş sınav öncesinde, aileler bir yandan çocuklarına “sınavın önemli olmadığını, elinden geleni yapmasını söyler.”  Diğer taraftan da çok çalışmasını ister. Bir yandan da konuşmalarının içinde “bu sınavı kazandığında her şeyin daha iyi olacağını gelecekte daha aydınlık günlerin olacağını ve yaşamının değişeceğini.”  Belirterek daha fazla çalışmasını sağlamak ister. Ancak aile çocuğun kaygısına şaşırır. Bunun sonucunda baş etmesini bekler. Kaygı esnasında terleme sıkıntı, titreme gibi fizyolojik belirtilere ilave olarak çok olumsuz düşünceler gelir. “Kazanamazsam benim sonum olur, ailem çok fedakârlık yaptı, onların yüzüne bakamam; kazanamazsam rezil olurum, arkadaşlarım ne düşünür.” Bunun gibi düşünceleri olumlu hale çevirmek, kaygıyı azalmak için yeterli olabilir.

İstanbul Matematik Özel Ders öğretmeninin engin tecrübesine göre Matematik Geometri için siz de olumsuz düşünceli öğrencilere hiç kulak asmayın. Onların sizin yüreğinizdeki umudu çalmalarına izin vermeyiniz.

Matematik Geometri sınavlarında hiç umudunuzu kaybetmemeniz dileğimle…

Cevat Karakayalı

31.08.207

 

No Comments

Add your review

Your email address will not be published.