Enter your keyword

post

Beylikdüzü Matematik Eğitim Koçu

Beylikdüzü Matematik Eğitim Koçu

BEYLİKDÜZÜ MATEMATİK EĞİTİM KOÇU SORUYOR?

ZEKİ ÖĞRENCİLER NEDEN MATEMATİK DERSİ ÇALIŞMAZLAR?

Beylikdüzü Matematik Eğitim Koçu

Beylikdüzü Matematik Eğitim Koçu öğretmeni soruyor? “Zeki öğrenciler niçin Matematik Geometri çalışmazlar?” Beylikdüzü Matematik Eğitim Koçu öğretmenine göre, YKS + TYT + AYT Matematik sınavlarına hazırlanırken en çok ne lazım? Motivasyon! O varsa gerisi kolay. Sence de öyle değil mi? Yeterince motive olmakta zorlanıyorsan, Beylikdüzü Matematik Eğitim Koçu öğretmeninin sesine kulak ver! Şu anda Matematik dersinde durumunuz ne ise bu, geçmişteki bir zamanda verdiğiniz ya da vermediğiniz kararların sonucudur. Şimdiki kararlarınız da 15 yıl sonra hangi noktada olacağınızı belirleyecektir. Bir şey yapmasanız hiçbir şey elde edemezsiniz! Haydi, şimdi Matematik Geometri sınavından başarılı olmaya karar verin!

Beylikdüzü Matematik Eğitim Koçu öğretmeni der ki: Handikap ( ENGEL PRENSİBİ) Ceylan çimenlerde otlanırken, çok yakının da bir çita görüyor. Çita, ceylanın en azılı düşmanlarındandır. Hızı saatte 115 km’ye kadar ulaşabiliyor. Bu siz durumda ne beklersiniz? Ceylanın son hızla kaçmasını, ama maalesef ceylan kaçmıyor. Onun yerine 2-3 kere zıplıyor. Beylikdüzü Matematik Eğitim Koçu öğretmenine göre bu hareket tarzı mantıksız bir hareket. Çünkü ceylan zıplayarak kaçmak gerekli olan kritik zamanı kaybediyor. Bunun sonucunda yakalanma ihtimali, artıyor. Öyleyse, ceylan bunu niçin yapıyor? Neden kendini riske atıyor?

Beylikdüzü Matematik Eğitim Koçu Bahçeşehir öğretmeni soruyor, bu UYARI MI? Ceylanın zıplaması önceleri diğer ceylanlara uyarı olarak yorumlanıyordu. Sonraki araştırmalar gösterdi ki, bütün ceylanlar çitayı görmüş olsa bile ceylan yine de bunu yapıyor. Aynı şekilde kuşlar da avcıyı görse bile ötemeye devam ediyor. O zaman ceylan bu zıplamayı uyarı olarak değil de başka bir nedenle yapıyor. O niyet ne peki? Ünlü biyologlar bu durumu inceliyor. Bütün davranışların şifresini çözüyor. Buna Handikap (Engel ) prensibi diyor. Ceylan zıplayarak çitaya bir mesaj veriyor. Ceylan zıplayarak çıtaya bir mesaj veriyor. Ceylan diyor ki, ben o kadar hızlı koşabilirim ki, sen beni yakalayamazsın. İspat mı istiyorsun? Zıplamayla zaman kaybederek (handikap) sana avans veriyorum.

Beylikdüzü Matematik Eğitim Koçu Çita da Ceylanın bu hareketini hemen yorumluyor:

“Bu ceylan gereksiz zaman kaybettiğine göre çok hızlı olmalıdır. Öyleyse ben onu yakalamak için enerjimi harcamamalıyım. Çünkü yakalayamazsam çok enerji kaybederim”

Böylece hem ceylan hem de çita gereksiz yere enerji harcamıyor. Çita koşarsa ve yakalayamazsa tekrar uzun süre beklemesi gerekir.

Aynı şekilde büyük kuyruklu tavus kuşları da az av oluyor. Çünkü tavus kuşu büyük kuyruğu ile şu mesajı veriyor: Ben o kadar güçlüyüm ki, büyük bir kuyruğu taşımak benim için sorun değil.” Peki, Handikap Prensibini öğrencilerde gözlemlemek mümkün mü?

Beylikdüzü Matematik Eğitim Koçu öğretmenine göre, zeki öğrenciler genellikle çalışmamakla övünürler ve sadece dersi dinleyerek öğrendiklerinden övünürler. Bu öğrenciler ne mesajı veriyorlar: Ben o kadar zekiyim ki çalışmasam da başarabilirim. Handikap Prensibini kullanarak zekâlarını ispatlıyorlar. Peki o zaman zeki öğrencilerin kendilerine handikap yaramasının nasıl önüne geçeriz. Hayvanlar kendilerini tehlikelere karşı korumak için handikap geliştiriyor. Ceylan çitanın kendisini kovalamasını engelleyerek, hem hayatta kalıyor, hem de enerjisini koruyor.

Zeki çocuklar için handikaplar, zeki olarak etiketlenirse; başarısız olursa, aptal olarak algılanmaktan korkar. Ama çalışmazsa, başarısızlığını çalışmamaya (handikap- engel ) bağlayabilir. Bahanesi olur. Öğrenciler için sosyal tehlikeler de en az fiziksel tehlikeler kadar davranışlar üzerin de etkilidir.  O zaman zeki öğrencilerin kendilerine handikap – çok az çalışma-yaratmaması için aile zekayı övmemelidir. Başarısızlığı yargılamamalı ve çocuğu olduğu gibi kabul etmelidir. Başarıyı çabaya bağlamalıdır. Sözün özü yargı kelimesini ortadan kaldırmalıdır. Bu durumda çocuk ortama da bir tehlike sezmeyecek (Ceylanın etrafında bir çita olmaması gibi) ve handikap( çok az çalışma) gelişmeyecektir.

Beylikdüzü Matematik Eğitim Koçu  Atakent öğretmeni soruyor?  “Bu durumda öğrenci ne yapar?”

Ne var ki, ceylan çita ‘sız bir ortamda huzurlu bir biçimde yaşamını sürdürürse, öğrenci de benzer biçimde huzurlu bir ortamda var olma savaşı içinde değil, ders çalışmanın tadını çıkarak çalışır. Mutlu ve huzurlu bir öğrenci olur. Kısacası, öğrenci kendine engel (handikap)  koymaması için, hiçbir ebeveyn, öğrencinin çitası, yani tehlikesi olmamalıdır.

 YKS = TYT + AYT Matematik*Geometri sınavları için, Beylikdüzü Matematik Eğitim Koçu Ders öğretmeni, isteklerini tatmin etmeye yetecek denli netler elde etmenizi diler.

Cevat Karakayalı

27.05.2018

 

 

 

No Comments

Add your review

Your email address will not be published.