Enter your keyword

post

Beylikdüzü Matematik Birebir Yüz Yüze Ders

Beylikdüzü Matematik Birebir Yüz Yüze Ders

Beylikdüzü Matematik Birebir Yüz Yüze Ders

MATEMATİK SINAV KAYGISI YENMEK

Beylikdüzü Matematik Birebir Yüz Yüze Ders Hocası size sesleniyor.  Sesini duyuyor musunuz? Matematik için sınav kaygısı, bir rüzgâra benzer; karamsar öğrenci rüzgârdan şikâyet eder, iyimser öğrenci geçmesini bekler, akıllı ve yetenekli öğrenci ise yelken açar. Değer verdiğiniz çocuklarınız YKS Matematik Geometri sınavlarına hazırlanmak için caba göstermiyorsa veya anlamak için gücünü toplayıp karar alamıyor, bazen karar aldığı halde harekete geçemiyor, bazen de harekete geçtiği halde karşılaştığı ilk  YKS Matematik sorusunu çözmek için  vazgeçiyorsa üzülmeyin. Diğer taraftan süreci kendi ellerinde olan YKS Geometri sorularını bir türlü sonuca ulaştıramıyorsa, sanki görünmez bir kuvvet ona engel oluyorsa, bu durumda acaba benim çocuğumu durduran nedir? Diye düşünmeden Beylikdüzü Matematik Özel Ders öğretmenine emanet ediniz.

Beylikdüzü Matematik Birebir Yüz Yüze Ders Hocasına göre, “Sınav başarısı için ipuçlarını iyi öğren. Unutma başarıda büyük pay senin…” Matematik Geometri hafızanı güçlendirmen için hafızanın altı sadık bekçisi” olan kuralı öğrenmen sana büyük fayda sağlayacaktır. Bu kurala göre, bir Matematik Geometri bilgisini beynine kayıt ederken 5N1K soruların, yani kim, ne, nerede, ne zaman, nasıl, niçin sorularını sorarak kayıt edersen beynindeki o dosyayla ilgili bir bağlantı ağı oluşur; o bilgiyi hatırlamaya çalışırken bir bağlantıdan yanıt alamadığında diğer bağlantıya başvurursun ve istediği bilgiyi rahatlıkla hatırlayabilirsin. Dikkatin hangi konuda yoğunlaşmışsa beynin o konunun yer aldığı dosyaya “çok önemli” etiketini yapıştırır ve kolay hatırlayabilecek şekilde, ön planda tutar.

Beylikdüzü Matematik Birebir Yüz Yüze Ders

Beylikdüzü Matematik Birebir Yüz Yüze Ders

Beylikdüzü Matematik Birebir Yüz Yüze Ders Hocasına göre, hâlihazırdaki eğitim ve öğretim sistemimizde öğrenciler 6. Sınıftan itibaren bir Matematik için sınav maratonuna başlarlar. Girilen bütün büyük Matematik sınavları öğrencinin hayatında çok önemli kırılma noktaları ve dönemeçlerdir. Bir otomobilin dönemeci olabilmesi için ne çok hızlı, ne de çok yavaş gitmesi gerektiği gibi, öğrencilerin de sınav dönemeçlerini aşabilmeleri için ölçülü ve doğru bir şekilde çalışmaları gerekir. Sınav aynı zamanda ciddi bir kaygı ve gerilim kaynağıdır. Öğrencilere birçok zorluk yaşatır ve yaşantının tadının kaçtığını hissettirir. Öğrencilik hayatın boyunca peşini bırakmayacak olan Matematik sınavlarında başarıyı nasıl yakalayacağın konusundaki ipuçlarını doğru biçimde değerlendirirsen sınavın getirdiği kaygı ile rahatlıkla baş edebileceğini bilmeni isterim.

AYT ve TYT Matematik gibi uzun süreli sınavların hazırlık döneminde her öğrenci bütün sorumluklarının üzerine yığıldığını hisseder. Sınavlar yaklaştıkça hemen hemen zihnini kurcalayan, uykularını kaçıran, moralini bozan, çalışmalarını aksatan, kâbuslara neden olan bir kaygı ortaya çıkarır:

Beylikdüzü Matematik Birebir Yüz Yüze Ders Hocasına göre, “Ya kazanamazsam?” düşüncesi otaya çıkar. Bunun anlamı şudur: “Eğer fırtına çıkınca yolcular gemiyi terk etmiş olsalardı, kimse okyanusu geçemez…” Demek ki başarıya ulaşmak için başarısızlık korkusunun, yani Matematik sınav kaygısının yenilmesi gerekmektedir. Eğer sınavlara hazırlanan öğrenci, sınavlar yaklaştıkça bu heyecanı artıyorsa, kendisini kötü hissediyorsa, tedirgin ve güvensiz oluyorsa “sınav kaygısı” var demektir.

Bir sınava girmeden önceki günlerde, Matematik sınavını başarıp başaramayacağınız endişesi beyninizi çok meşgul ediyorsa; sınava dair korkular gündelik hayatı engelliyor, uyku ve yemek düzenini bozuyor ve sınavdan başka bir şey düşünemez bir hale geliniyorsa sınav kaygısı yaşanıyor demektir. Sınav gününde endişe halinde bedensel bazı tepkiler (Mesela: ellerin ve ayakların titremesi, soğuk soğuk terleme, mide bulantısı, sık sık tuvalete gitmek gibi…) de eklendi ise sınav kaygısı oldukça yoğun demektir.

Beylikdüzü Matematik Birebir Yüz Yüze Ders Hocasına göre, Sınav kaygısı duyan öğrencilerin düşüncelerinin bazıları aşağıda verilmiştir…

-Acaba sınavı kazanabilecek miyim?

-Arkadaşları kazanır da ben kazanamazsam, onların arasında nasıl dolaşırım?

-Annem babam yemedi yedirdi, giymedi giydirdi, benim için her şeyi yaptılar ama ben kazanamazsam onlar çok üzülürler.

-Kafamı toparlayamıyorum; okuduklarımı anlayamıyorum, ben her halde kazanmayacağım?

-Daha hazır değilim, zaman da çok kısaldı, sınavı düşündükçe moralim bozuluyor?

BEYLİKDÜZÜ MATEMATİK BİREBİR YÜZ YÜZE DERS HOCASI SİZE, SINAV KAYGISI İLE BAŞA ÇIKMAK İÇİN İPUÇLARI

YKS Matematik Geometri sınavında kaygıyı azaltmak için iki yöntem vardır. Bunlardan birincisi zihinsel, diğeri ise bedensel hareketlerdir.

 1. ZİHİNSEL YÖNTEMELER

Hafızanın zayıflaması Matematik sınav maratonuna hazırlanırken karşında duran bir tehdit olarak durur. Oysa hafıza bir yetenekten çok, öğrenilebilen bir özelliktir. Zihinsel uygulamalar yapılmalı; çünkü kaygı ve heyecana neden olan duygular düşüncelerle şekillenir. Kaygıyı azaltmak için değiştirilmesi gereke düşüncelerin bazıları aşağıda sunulmuştur.

 1. “Üniversiteye girmek için YGS-LYS matematik sınavı hayatta başarılı ve mutlu olabilmek için tek yoldur.” Böyle bir düşünceye sahip olmak kaygının artmasına yol acar. Mantıklı bir biçimde düşünülürse, üniversite sınavı, başarı ve mutluluğa götüren yollardan sadece bir tanesidir. Tek seçenek değildir. Üniversite sınavını kazanamamış ancak hayatta başarı ve mutluluğu yakalamış birçok öğrenci var. Üniversiteyi kazanmadan da değişik biçimde farklı alanlarda mutlu ve başarılı olunabilir.
 2. “Matematik Geometri sınavı kazanılmak zorunda, sınavı mutlaka kazanmalıyım.” Sınavı kazanmak bir istek ve seçim meselesidir. Mutlaka başarmalıyım, şu okula gitmeliyim gibi düşünceler yerine “sınavı kazanmak istiyorum” biçiminde düşünülmelidir. Düşüncelerdeki “- meliyim, – malıyım” biçimindeki ifadeler istek olmaktan çıkıp, yasa haline gelir. Yasalarda kesinlik vardır. Oysa bir isteği yerine gelmeyen bir öğrencinin başka isteği yerine gelebilir.
 3. “Matematik sınavı kazanılmazsa mahvolurum, arkadaşlarımın yüzüne nasıl bakarım, benim için çok kötü olur.” Bu gibi düşüncelerin kesinlikle gerçekle bir ilişkisi yoktur. Daha çok olumlu bir yönde düşünmeye çalışmalıyız. Geçmişte yapılan başarılı olumlu işler düşünülmelidir. Okul yıllarındaki başarılarınızı hatırlamalısınız. “Ben aptalım, ben zaten hiçbir şeyi beceremem” gibi kendinizi parçalayacak düşüncelerden uzak durmalısınız.
 4. “Sınav sonucu iyi ya da kötü olduğunuzu o andaki bilgi birikiminizi gösterir.” Sınav sadece bilgi sınavıdır. Bu yüzden öğrencinin ilgi, yetenek ve çalışma alışkanlıkları ile elde etmiş olduğu başarıdır. Sınav başarısı ile kişilik değerlendirilmesi yapılması doğru değildir. Sınavlarda sorulan sorular kişilik testi değil, bilgi testleridir.
 5. Beylikdüzü Matematik Birebir Yüz Yüze Ders hocasına göre, “sınavı kazanamamak her şeyin sonu demek değildir.” Böyle bir düşünce tarzı halidir. Mantıklı bir biçimde sınavı kazanma şansı çok yüksek olsa bile, kişi kendisine bir başka bir amaç ve bu amacı gelecekte kendi hayatına kazandıracağı üzerinde kafa yormalıdır. Sınavda başarılı olarak esas amaca ulaşmak birinci tercihtir. Birinci tercihe ulaşmak istenir; ancak ikinci tercihe ulaşmak da dünyanın sonu değildir. Eğer bu biçimde düşünürse öğrencinin motivasyonu artacaktır. Hayta bakışı değişecek kendisine yeni hedefler belirleyecektir.
 6.  BEDENSEL YÖNTEMLER

Beylikdüzü Matematik Birebir Yüz Yüze Ders Hocası size otonom (kendi kendine çalışan) organlarımız olduğunu hatırlamanızı istiyor. Kalbi atışları, kan basıncınız ve beden sıcaklığınız bu olaylara birer örnektir. Bu saydığımız organlar bizim isteğimiz dışında çalışır. Ancak bir takım etili hareketlerle bu organları kısmen ve tamamını kontrol etmek mümkündür.

Bedeni kontrol etme yolundaki ilk adım solunum sistemini kontrol etmekle başlar. Çünkü solunum bir biçimi ile istediğimiz zaman nefes aldığımız, istediğimiz zaman nefesimizi tutuğumuz için, irademizle yönlendireceğimiz bir faaliyettir. Ancak bu arada solunum, beyin sapındaki bir merkez tarafından kandaki oksijen ve karbondioksit dengesine göre bütünü ile otonom yürüten bir faaliyettir.

Otonom faaliyetleri kontrol etmeye, solunumu kontrol etmekle başlamak gerekir. Aynı zamanda doğru ve derin nefes almayı öğrenmek, gevşemeyi öğrenmek yolunda atılacak en önemli adımdır.

Nefes almanın kendisi bir gevşeme yolu olduğu gibi, bütün gevşeme egzersizleri içinde, egzersizin bir parçası olarak da kullanılmaktadır. Ayrıca nefes egzersizleri günlük hayatın akışı içinde uygulaması en kolay bir hareket olduğu akıldan çıkarılmamalıdır.

YKS MATEMATİK GEOMETRİ SINAV KAYGISI İLE BAŞ EDİLMESİ İLE İLGİLİ ÖNERİLER

 1. Zamanınızı çok iyi planlayın

Kaygı zaman düzensizliklerine yol açar, bu da kaygıyı daha da artıran sonuçlara sebep olur. Bunu önlemenin yolu zamanı iyi kullanmaktan geçer. Sınav öncesi telaşla bir şeyler okuma veya başka bir aktivedeler yapma yerine, normal ritmin korunmasına gerek vardır. Sabah zamanında kalkmak, yapılacak işlerin listesini yapmak ve programlı olmak her zaman yarar getirir.

 1. Sizi rahatlatacak aktivitelerde bulunun

Gerginlik aşırı hareketliliğe ya da donukluğa neden olabilir. Sınavı yaklaştığı günlerde beklenenin tersine daha çok ders çalışmak yerine, fiziki aktiviteleri artırmak, spor yapmak iyi bir düşünce tarzıdır.  Bunların içinde en iyisi yürüyüş yapmaktır. Her gün en az yarım saat yürüyüş yapmak çok faydalıdır.

 1. Zihninde sınava karşı olumlu düşünceler oluşturun

Negatif duyguların yerine olumlu düşünmek çok iyi bir yöntemdir. Kendinize zaman ayırmalısınız. Sevdiğiniz hobilerini yapmak için fırsat kollamalısınız. Sinemaya gitmek ya da açık havada dolaşmak iyi gelir.

 1. Sorunlardan kaçmayın ve ertelemeyin

Sorunları ertelemek başka sorunlar meydana getireceğinden dikkatli olmak gerekir.

 1. Bedeninize dikkat edin

Beslenme düzeni önemlidir. Şekerle kaygı arasında olumsuz bir ilişki vardır. Bu yüzden şekerli gıdalardan uzak durmak gerekir. Aksine hızla yükselttiği enerji seviyesi, çok kısa süre sonra önceki halinin altına düşürür. Bu bakımdan dengeli beslenme en iyisidir. B vitamini yorgunluğu azaltması nedeni ile tavsiye edilebilir.

 1. Uyku düzenine özen gösterin

Beylikdüzü Matematik Birebir Yüz Yüze Ders Hocasına göre, uyku ritim meselesidir. Dolayısı ile belli sıklıkta devam eder. Ortalama uyku süresi 10 yaşındaki öğrenciler için 9-10 saat, bu yaştan büyükler için 8 saattir. Uyku iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde bedensel, ikinci bölümde ise ruhsal dinlenme gerçekleşmektedir.  Bu nedenle gecelik 3-5 saatlik kısa uykunun zihinsel becerilerde bir azalmaya yol açmadığı, bu uykunun yeterli olduğu söylenebilir. Fakat bu kısa uykuların sürekli biçimde devam etmesi, öğrenme, mantık akıl yürütme, dikkat konsantrasyonu olumsuz etkiler. Bazı öğrenciler 8 saatlik uykunu kendilerine gerekli ve yeterli olduğuna inanırlar. Uyku için daha az uyuduklarında başarısız olacaklarına düşünerek paniğe kapılırlar. Bazen ailenin tavrı da paniğin büyümesine neden olur. Sınav öncesi” sen zaten az uyumuştun, inşallah seni kötü etkilemez” gibi konuşmalar öğrencinin kaygısını artırır. Uyku düzeni ile söylenecek en iyi sınav akşamı iyi uyumaktır. Beylikdüzü Matematik Birebir Yüz Yüze Ders hocası dikkatli olmanızı istiyor.

Matematik Özel Ders Beylikdüzü Hocası izlere, YKS Geometri & Matematik sorularını çözmeniz için aydınlık bir bakış açısına sahip olmanızı diler. Göstereceğiniz çok iyi bir başarıda ve hedefinize ulaşmanızda Beylikdüzü Matematik Özel Ders Hocasının da bir payı olması tek dileğim…

Karakayalı, Cevat

Math Cevat Tutor

29.11. 2020

 

 

 

 

 

 

 

No Comments

Add your review

Your email address will not be published.